حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

روغن پالم بازی با سلامت جامعه

روغن پالم بازی با سلامت جامعه

پالم یک بار دیگر حاشیه‌ساز شد؛ اما‌ این بار گویا روغن پالم فارغ از مفید یا مضر بودنش نان سیاست را برشته می‌کند و رگ های ایرانیان را مسدود.
روغن پالم
روغن پالم

روغن پالم تا همین چند سال پیش برای عامه مردم ناشناخته بود ؛ تا اینکه برخی پزشکان و کارشناسان تغذیه مضرات این روغن را رسانه‌ای کردند.

در رأس این افراد، شخص وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو قرار داشتند که به عنوان مطالبه‌گر حذف پالم از لبنیات پشت تریبون رسانه‌ها قرار گرفتند و از مضرات این روغن گفتند.

حذف پالم از لبنیات
حذف پالم از لبنیات

با تمام اینها سفر رئیس‌جمهور به مالزی باعث شد سرنوشت متفاوتی برای روغن پالم اتفاق بیفتد تا آنجا که دکتر حسن روحانی با بیان اینکه نخست‌وزیر مالزی اشاره دارند که مالزیایی‌ها از این روغن استفاده می‌کنند و سلامتی آنان نیز خوب است، از سفر هیئتی از طرف مالزی به ایران برای تبیین ویژگی‌های این روغن از لحاظ سلامتی خبر داد.

روغن پالم
روغن پالم

انگار سایه سیاست بنفش ؛ بر سر همه موضوعات سنگینی می‌کند، حتی سلامت!

این را می‌توان از تغییر موضع درباره سلامت یا مضرات یک روغن پرحاشیه یعنی روغن پالم متوجه شد؛ روغنی که تا به امروز بنا به تأکید مسئولان متولی سلامت جامعه مانند رئیس سازمان غذاو دارو و وزیر بهداشت ناسالم اعلام شده بود اما به یکباره با سفر رئیس‌جمهور به کوالالامپور و قراردادهای همکاری فی‌مابین سالم معرفی شد

معرفی پالم از زبان متولیان سلامت کشور

«‌این روغن دارای اسید چرب اشباع زنجیره بلند است و یافته‌های علمی ثابت کرده که مصرف زیاد آن در انسداد عروق، بیماری‌های قلبی و عروقی و حتی در بیماری‌ سرطان اثرات سوئی دارد. بر همین اساس توصیه می‌شود که مصرف اسیدهای چرب اشباع زنجیره بلند از سوی مردم محدود شود.»

اینها بخشی از صحبت‌های رئیس سازمان غذا و دارو درباره روغن پالم است.

روغن پالم
روغن پالم

سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت هم روغن پالم را به عنوان بدترین نوع چربی معرفی کرده بود و درباره این روغن گفته بود:«روغن پالم سال‌های سال از مالزی وارد کشور شده است و در حال حاضر به دلیل قیمت ارزان و سودآوری بالا، واردات آن به طرز چشمگیری افزایش داشته است؛ مجوز واردات روغن مضر پالم مربوط به وزارت صنعت است که قرار شده در یک دوره معین ابتدا به ۳۰ و سپس ۱۵ درصد کاهش یابد. در دوره‌های قبل وزارت بهداشت هم نسبت به این موضوع اعلام خطر کرده بود.»‌

وی با تأکید بر اینکه وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است، تصریح کرده بود: «در این مورد با کسی شوخی نداریم و از اینکه به مردم راست بگوییم نباید پشیمان باشیم.»

روغن پالم
روغن پالم

دکتر زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت هم با بیان اینکه متأسفانه در سال‌های اخیر واردات روغن پالم به دلیل ارزان‌تر بودن آن افزایش یافته، درباره مضرات این روغن اینگونه توضیح داده بود: «این روغن با افزایش کلسترول بد خون (LDL) در نهایت تنگی و انسداد عروق و سکته‌های قلبی را به همراه دارد.

روغن پالم دارای بیشترین میزان اسید چرب اشباع یعنی حدود ۵۰ درصد است. این روغن حتی اگر از نوع پالم اولئین و سوپر اولئین وارد کشور شود که ادعا می‌شود سالم‌تر است، حدود ۳۰ درصد اسید چرب اشباع دارد که حداقل زیان مصرف آن انسداد و تنگی عروق و بیماری‌های قلبی-  عروقی است که در حال حاضر مهم‌ترین علت مرگ و میر در کشور به شمار می‌رود.

روغن پالم دارای بیشترین میزان اسید چرب
روغن پالم دارای بیشترین میزان اسید چرب

مسئولان باید هزینه‌های صرفه‌جویی شده برای واردات روغن ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت را با هزینه‌های سنگینی که برای مراقبت و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی به کشور تحمیل می‌شود مقایسه کنند و با اصلاح سیاستگذاری در واردات مواد غذایی اقدامات جدی‌تری برای تأمین و حفظ سلامت تغذیه‌ای جامعه انجام دهند.»
ماجرای این روغن و استفاده از آن در شیر و برخی فرآورده‌های لبنی به حدی جدی شده بود که گزارش آن روی میز رئیس‌جمهور رفت و بنا شد شرکت‌های متخلف معرفی شوند و با آنها برخورد جدی صورت بگیرد اما معرفی متخلفان هیچ‌گاه اتفاق نیفتاد گرچه رئیس سازمان غذا و دارو گفت با آنها برخورد شده است و دیگر در شیر پالم نمی‌ریزند.

شیر پالم
شیر پالم

فصل جدید برای واردات یک روغن

اگرچه واردات پالم همچنان ادامه دارد و این روغن همچنان در برخی خوراکی‌های پرمصرفی که اصلی‌ترین مشتریانش کودکان هستند مانند شکلات، ‌بستنی و خامه ادامه دارد و پایه اصلی روغن‌های سرخ‌کردنی است اما با بسته شدن پرونده چرب شدن شیرها با پالم می‌رفت نام پالم از ذهن‌ها پاک شود و بنای وزارت بهداشت بر کاهش واردات این روغن بود اما فصل جدید همکاری‌ها میان ایران و مالزی فصل تازه‌ای را برای این روغن هم رقم زد.

واردات پالم
واردات پالم

هرچند پیش از این نیز به رغم تمام توصیه‌های وزارت بهداشت درباره مضرات روغن پالم با مصوبه هیئت وزیران محدودیت واردات روغن پالم مانند سایر دانه‌های روغنی برداشته شد تا وارد کنندگان به هر میزانی بتوانند آن را وارد کنند، اما تعرفه واردات آن به ۲۶ درصد افزایش یافت.

رئیس سازمان غذا و دارو معتقد بود افزایش تعرفه واردات روغن پالم، قیمت آن را به اندازه قیمت روغن سویا که ارزان‌ترین روغن خوراکی بعد از روغن پالم است رسانده و از این به بعد روغن پالم فقط در جاهایی که مصرف آن اولویت دارد، مانند تولید روغن‌های سرخ‌کردنی یا برای صنعت غذا در جاهایی که باید نقطه انجماد بالاتر برود، استفاده می‌شود. به گفته دیناروند با اقدامات وزارت بهداشت در سال‌های ۹۳ و ۹۴، حدود ۳۰۰ تن از واردات روغن پالم کم شد.

مافیای دولتی و رشد ۲ برابری واردات روغن پالم

کاهش واردات پالم منطبق بر واقع نبود و مافیای واردات این محصول مضر که بنا بر اخبار منتشر شده وابسته به دولت هم بوده و نقش «مهدی‌.م» از نزدیکان فریدون در مافیای پالم انکار نشدنی است، بیشتر از قبل پالم به خورد مردم داده‌اند.

براساس آمار شش ماهه تجارت خارجی کشور بالغ بر ۱۲۵میلیون دلار روغن پالم وارد کشور شده است. بر این اساس، در شش ماهه نخست امسال به‌میزان ۱۷۹هزار تن از این روغن از طریق گمرکات به کشور وارد شده است، این در حالی است که در شش ماهه نخست سال ۹۴، واردات روغن پالم به کشور ۸۵هزار تن و ارزش آن ۶۵میلیون دلار بوده است.

مقایسه این دو آمار نشان می‌دهد در مدت مشابه رشد واردات این محصول به کشور بیش از ۹۴هزار تن بوده و رشد ۱۱۰درصدی داشته است؛‌رشدی که حالا و با سفر هیئت مالزیایی برای تبیین سلامت این روغن بیشتر و بیشتر خواهد شد. شاید هم سفر این هیئت موجب شود بازرگانان ایرانی به سراغ انواع مرغوب‌تر روغن پالم بروند نه روغنی که تاکنون وارد می‌شد و مصارف صنعتی داشت نه خوراکی.

منبع: نسیم آنلاین از روزنامه جوان

پیش‌فرض سایت
ارسال دیدگاه
X